fallback

Пет години след фалита на Lehman Brothers домакинствата не смеят да инвестират

Нагласите са насочени към сигурността на финансовите средства, а желанието за увеличението им отстъпва

08:26 | 08.10.13 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Преди пет години фалира инвестиционната банка Lehman Brothers, което постави началото на финансовата криза, обхванала целия свят. Но дори и днес домакинствата трудно се доверяват на инвестиционните си посредници и все още трудно се решават да „играят” на фондовите пазари.

Анализ на АР, направен сред домакинства, живеещи в различни условия – в богати и в бедни държави, с проблеми на пазара на труда или с възходящ икономически тренд, имат еднакви опасения, когато става дума за инвестиции  - от загуба, което избутва на заден план възможността да увеличат парите си.

Проучването на информационната агенция обхваща домакинства в 10-те най-големи икономики в световен мащаб. Данните показват, че те все още предпочитат да спестяват, вместо да купуват ценни книжа, които предлагат по-изгодна доходност. Изследването обхваща САЩ, Китай, Япония, Германия, Франция, Великобритания, Русия, Италия, Бразилия и Индия. В тези държави живее повече от половината население на света и се произвеждат 65% от глобалния брутен вътрешен продукт.

Всъщност желанието за сигурност за първи път от Втората световна война насам е толкова силно, коментират анализатори. Избягването на заемите и свиването на разходите е добро само за финансите на едно семейство. Когато обаче става въпрос за цялата икономика нещата не стоят точно така, коментира АР.

Високата безработица в някои страни естествено свива потреблението. Но дори и хората със сигурна работа и доходи затягат коланите. „Lehman промени всичко. Сега стремежът е към сигурност”, коментира Ейрън Холцхаузен, главен икономист в Allianz.

Изследването на АР показва няколко основни извода:

Бягство от акциите – стремежът към сигурност е накарал мнозина да избягат от пазара на акции, макар индексите в повечето държави да са далеч над дъната си от началото на 2009 година. Инвеститорите в най-големите десед държави са изтеглили 1,1 трлн. долара от договорни фондове за инвестиции в акции за пет години, или 10% от общите активи в началото на периода

Дори повече от тази сума – 1,3 трлн. долара, са били вложени в договорни фондове за инвестиции в облигации – въпреки, че лихвените плащания се стопиха до рекордно ниски нива.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:36 | 12.09.22 г.
fallback